Inteligentny dom może być oparty o systemy przewodowe lub bezprzewodowe, a także łączyć obydwa rozwiązania. Sprawdź, czym charakteryzuje się bezprzewodowy i przewodowy system inteligentnego domu oraz jaki system wybrać w zależności od uwarunkowań oraz potrzeb mieszkańców.
Inteligentny dom – jakie systemy są dostępne?
System domu inteligentnego może być bezprzewodowy lub przewodowy. Zasadniczą różnicą między nimi jest to, w jaki sposób system smart dom przekazuje informacje pomiędzy poszczególnymi elementami.
W przypadku systemów przewodowych informacje są przekazywane za pośrednictwem impulsów elektrycznych przez połączenia przewodowe. Natomiast w inteligentnym domu bezprzewodowym wymiana danych następuje za pośrednictwem komunikacji zdalnej, z reguły opartej o użycie fal radiowych.
Obydwa rozwiązania smart dom mają swoje zalety i wady, a to, jaki system będzie najlepszy w danym przypadku zależy przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań oraz potrzeb i możliwości użytkownika. Możliwe jest także zastosowanie systemów hybrydowych.
Sprawdź, jak, z kim i na jakim etapie budowy domu projektować inteligentne systemy automatyki w artykule Projekt inteligentnego domu – kto robi, kiedy, ile to kosztuje?.
Inteligentny dom przewodowy
Przewodowe systemy inteligentnego budynku cechują się dużą stabilnością działania. Dobrze sprawdzają się na większych powierzchniach oraz w miejscach, gdzie komunikacja bezprzewodowa może być z różnych powodów zakłócana (na przykład ze względu na spore zagęszczenie urządzeń elektronicznych komunikujących się na podobnych częstotliwościach). Inteligentny dom przewodowy wymaga jednak starannego zaplanowania (nawet najbardziej uniwersalne okablowania nie sprawdzą się w każdym systemie i konfiguracji), a koszt i stopień skomplikowania takiej inwestycji są większe niż w przypadku instalacji bezprzewodowych. W związku z tym, a także koniecznością sporej ingerencji w budynek, przewodowe systemy inteligentnego domu montuje się zazwyczaj w nowych lokalach lub podczas gruntownych remontów.
Uwaga!
Zarówno bezprzewodowe, jak i przewodowe systemy inteligentnego domu mogą oferować możliwość zdalnego sterowania (lub nie) – nazewnictwo jest zależne od sposobu komunikacji pomiędzy elementami systemu, a nie metody sterowania.
Zalety:
- stabilne działanie, nawet na dużych odległościach,
- odporność na zakłócenia,
- możliwość stworzenia instalacji skrojonej idealnie pod indywidualne potrzeby,
- wysoki poziom bezpieczeństwa, szczególnie jeśli system nie jest podłączony do Internetu.
Wady:
- wyższy koszt montażu,
- duża ingerencja w budynek,
- mniejsza elastyczność niż w przypadku bezprzewodowych systemów smart dom.
Inteligentny dom bezprzewodowy
Inteligentny dom bezprzewodowy może być oparty o komunikację WiFi, Bluetooth lub inny standard funkcjonujący na falach radiowych. Poszczególne odbiorniki i nadajniki mogą być zasilane z sieci, ale także za pomocą akumulatorów lub jednorazowych baterii. System taki cechuje się dużą elastycznością, jednak jest bardziej wrażliwy na zakłócenia elektromagnetyczne lub przeszkody fizyczne (na przykład obecność grubych ścian). Na większych przestrzeniach bezprzewodowe systemy domu inteligentnego wymagają stosowania wzmacniaczy sygnału.
Zalety:
- z reguły tańszy niż inteligentny dom przewodowy,
- elastyczny, łatwy w rozbudowie,
- zazwyczaj nie wymaga ingerencji w strukturę budynku,
- w wielu przypadkach możliwy do samodzielnego zaprojektowania i zamontowania.
Wady:
- wrażliwy na zakłócenia i przeszkody fizyczne,
- w przypadku gorszej jakości produktów możliwe problemy z bezpieczeństwem,
- konieczność pamiętania o wymianie baterii (jeśli elementy systemu nie są zasilane z sieci),
- systemy działające w oparciu o WiFi wymagają stałego dostępu do stabilnego łącza sieciowego (dotyczy również inteligentnych domów przewodowych sterowanych zdalnie przez WiFi).
Dom inteligentny: systemy hybrydowe
Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są hybrydowe systemy smart dom, które pozwalają połączyć zalety instalacji przewodowych i bezprzewodowych. W takiej instalacji bazowe elementy połączone są przewodowo, jednak system może być niemal dowolnie rozbudowywany i modyfikowany z pomocą urządzeń umożliwiających komunikację zdalną.
Jaki system do inteligentnego domu będzie najlepszy?
Odpowiedź na pytanie, jaki system smart home sprawdzi się najlepiej, zależy przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań.
W większości przypadków w nowych budynkach oraz podczas inwestycji dokonywanych przy okazji większych remontów poleca się montaż systemu przewodowego, ewentualnie hybrydowego (przewodowego z możliwością rozbudowania o elementy komunikujące się bezprzewodowo).
Jednak jeżeli inwestycja jest planowana w już istniejącym budynku lub jest bardzo ograniczona pod kątem budżetu, jak najbardziej możliwe jest stworzenie sprawnego, bezpiecznego i wygodnego systemu działającego całkowicie bezprzewodowo. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z ekspertem od instalacji automatyki budynkowej, który pomoże wybrać system smart dom najlepiej dopasowany do twoich potrzeb.