Najważniejszym założeniem systemu inteligentnego domu jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Pozwala on również na uzyskanie pewnych oszczędności, wynikających między innymi z wykorzystania automatyki. Warto zastanowić się, które elementy systemu pozwolą uzyskać najlepsze z punktu widzenia inwestora efekty. Zdecydowanie ułatwi to wybór dostępnych rozwiązań.
Oczywiście należy zdać sobie sprawę, że każdy system Smart Home będzie inny. Wynika to ze specyfiki budynku, dostępnych w nim instalacji oraz urządzeń, a także indywidualnych preferencji klienta. W zależności od rodzaju systemu inteligentnego domu (przewodowy lub bezprzewodowy), w trakcie montażu instalowane są między innymi serwery, szklane przyciski dotykowe, panele sterowania, przekaźniki, moduły etc.
Wszystkie te elementy pozwalają na integrację instalacji oraz urządzeń dostępnych w domu, mieszkaniu, biurze i w wielu innych pomieszczeniach. Na jaką funkcjonalność możemy się zdecydować?
System grzewczy i wentylacja
Integracja urządzeń grzewczych i wentylacyjnych znacząco zwiększa komfort życia, przekłada się również na oszczędność energii. Montowane są między innymi czujniki temperatury i wilgotności, które pozwalają na automatyczne dostosowywanie ogrzewania oraz wentylacji do aktualnych potrzeb, a także warunków pogodowych (informacje pobierane są np. z internetowego serwisu pogody lub fizycznych czujników).
Sterowanie może objąć kotły, pompy ciepła, kominki, kaloryfery, a także systemy ogrzewania podłogowego. Automatyka do domu gwarantuje, że energia nie będzie marnotrawiona – niezależnie od tego, czy wykorzystywane jest ogrzewanie na prąd, gaz czy z użyciem fotowoltaiki. Integracja dotyczyć może także systemów pasywnych.
Oświetlenie
Oświetlenie w domu dostosowywane jest przez użytkownika (przy pomocy pilota, panela sterującego lub aplikacji na smartfony) bądź przez system automatyki, korzystający z czujników ruchu i ustalonych programatorów. Pozwala to włączać i wyłączać lampy z dowolnego miejsca (dotyczy także oświetlenia zewnętrznego), regulować natężenie światła czy też tworzyć sceny (np. program „wyjście z domu”).
Inteligentne oświetlenie domu zapewni oszczędność energii, wpłynie również na poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Sterowanie oświetleniem dekoracyjnym doda wnętrzom indywidualnego charakteru jak również ożywi wieczorem ogród.
Żaluzje, rolety, markizy, firany, zasłony
W tym przypadku także korzystamy z elementów sterujących lub funkcjonalności automatyki do rolet, która z kolei robi pożytek z zainstalowanych czujników temperatury, deszczu, wiatru czy natężenia światła. Dzięki temu z łatwością można dopasować nasłonecznienie pomieszczeń.
W lecie, gdy jest bardzo ciepło, inteligentne żaluzje i rolety mogą zapobiec przed nadmiernym przegrzewaniem wnętrz (blokowanie promieni słonecznych). Funkcja ta wydatnie podnosi komfort życia.
System alarmowy, furtki i bramy
Decydując się na system inteligentnego domu, warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Umożliwia to integracja automatyki domowej z elementami systemu przeciwwłamaniowego i przeciwpożarowego. W ten sposób jesteśmy w stanie połączyć:
- czujniki ruchu, dymu, gazu i czadu,
- kamery IP,
- zraszacze,
- czujniki drzwiowe,
- alarm.
Bardzo popularne wśród inwestorów jest również zdalne sterowanie bramami i furtkami. Wszystko za pomocą aplikacji lub pilota. Niezwykle przydatne okażą się także programy, sekwencje oraz sceny, które uruchomimy jednym przyciskiem. Będziemy je wykorzystywać podczas dłuższych wyjazdów oraz powtarzających się sytuacji (np. za każdym razem, gdy wychodzimy z domu do pracy) by dokonać symulacji obecności w domu lub w mieszkaniu.
Urządzenia multimedialne
System Smart Home to także możliwość zdalnego sterowania urządzeniami RTV i AGD – na przykład telewizorem, nagłośnieniem czy też odtwarzaczami wideo oraz audio. A wszystko z dowolnego miejsca w domu, mieszkaniu lub w biurze.
Powyższe rozwiązania to najczęściej realizowane usprawnienia w ramach automatyki domowej. Jak jednak wspomnieliśmy, każdy system jest inny, toteż lista elementów poddawanych integracji zawsze zależna będzie od wielu czynników, także preferencji użytkowników końcowych.