Sterowanie ogrzewaniem podłogowym może być realizowane na różne sposoby. Sprawdź, jakie rozwiązania są dostępne na rynku i które z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim domu!
Sposoby sterowania ogrzewaniem podłogowym
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym przebiega na różne sposoby. Wybór jest uzależniony między innymi od:
- typu instalacji (ogrzewanie elektryczne kablowe, ogrzewanie wodne),
- rodzaju źródła ciepła (gaz, pompa ciepła, prąd etc.),
- preferencji użytkownika i dostępnych rozwiązań systemowych (przewodowe lub zdalne sterowanie ogrzewaniem podłogowym, sterowanie automatyczne lub ręczne, sterowanie centralne lub zdecentralizowane).
Centralne sterowanie ogrzewaniem podłogowym
Najczęściej wybieraną obecnie opcją jest centralne sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Oznacza to, że nawet w przypadku podziału mieszkania lub domu na strefy, sterownik ogrzewania pozostaje wspólny dla całego obiektu. Umożliwia to bardzo proste sterowanie ogrzewaniem podłogowym, często bez konieczności fizycznego przebywania w miejscu, dla którego ustawienia chce się zmienić.
Alternatywą są osobne regulatory dla każdej strefy, jednak jeśli nie umożliwiają one obsługi zdalnej, takie rozwiązanie jest niezbyt wygodne. W strefowym sterowaniu ogrzewaniem podłogowym natomiast bardzo często stosuje się dodatkowe, uproszczone sterowniki w poszczególnych strefach, dzięki którym możliwa jest szybka zmiana podstawowych parametrów w zależności od potrzeb.
Ręczne i automatyczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym
Obecnie coraz częściej odchodzi się od regulatorów analogowych, których nastawy były zmieniane z pomocą potencjometrów. Zamiast tego stosuje się cyfrowe (elektroniczne) sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Zazwyczaj jest ono przynajmniej częściowo zautomatyzowane – oznacza to, że nawet przy ręcznym ustawieniu wartości temperatury, nie trzeba samodzielnie kontrolować mocy urządzenia grzewczego, ponieważ dzieje się to samoczynnie. Ponadto coraz częściej stosuje się w pełni automatyczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym, które wykorzystuje dane z rozmieszczonych w mieszkaniu czujników i na podstawie ustalonego harmonogramu, pory dnia oraz innych okoliczności steruje działaniem instalacji grzewczej.
Przewodowe i bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym
W zależności od uwarunkowań, konstrukcji instalacji oraz preferencji użytkownika można zastosować sterowanie ogrzewaniem podłogowym bezprzewodowe lub przewodowe. Warto pamiętać, że wiele systemów oferuje obie opcje jednocześnie – na przykład można ręcznie zmieniać nastawy na regulatorze pokojowym lub centralnym sterowniku automatyki, ale także sterować ogrzewaniem z pilota lub aplikacji.
Przewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym
W systemach przewodowych poszczególne elementy (regulatory pokojowe, główna listwa ogrzewania, zawory, urządzenie grzewcze etc.) są połączone odpowiednimi przewodami, a użytkownik zmienia ustawienia, korzystając z właściwego sterownika. Dodatkową funkcją takiego systemu może być możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem podłogowym (na przykład przez aplikację), ale nie jest to zwykle podstawowa opcja.
Jakie wybrać przewody do sterowania ogrzewaniem podłogowym?
Do podstawowych regulatorów wystarczą przewody dwużyłowe, jednak bardziej zaawansowane sterowanie ogrzewaniem podłogowym wymaga okablowania z czterema żyłami. Decyzję o tym, jakie kable dobrać do sterowania ogrzewaniem podłogowym, najlepiej jest podjąć po wybraniu konkretnego systemu i zapoznaniu się ze wskazówkami producenta (jeśli jest to niemożliwe, bezpieczniejszą opcją będzie bardziej rozbudowane okablowanie).
Bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym
Zdalne systemy ogrzewania podłogowego składają się z elementów porozumiewających się przy użyciu odpowiednich modułów komunikacji bezprzewodowej (na przykład WiFi, Bluetooth etc.). Sterowanie bezprzewodowe ogrzewaniem podłogowym jest możliwe zarówno w systemach przewodowych, jak i bezprzewodowych, choć jako domyślna opcja pojawia się głównie w tych drugich. W decydującej większości przypadków stosuje się radiowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym wykorzystujące fale radiowe o różnych częstotliwościach – jedynie sterowanie za pomocą pilotów lub breloków korzysta z promieniowania elektromagnetycznego w zakresie podczerwieni.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym przez Internet lub telefon
Obsługa przez Internet (na przykład przeglądarkę lub aplikację mobilną) jest możliwa, jeśli system jest wyposażony w sterowanie ogrzewaniem podłogowym WiFi, a całość jest podpięta do sieci WiFi ze stałym łączem internetowym. Natomiast sterowanie ogrzewaniem podłogowym przez telefon można realizować z pomocą aplikacji mobilnej (za pośrednictwem Internetu) lub rzadziej przez sieć GSM, na przykład poprzez komendy SMS.
Inteligentny dom a sterowanie ogrzewaniem podłogowym
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym (lub ogrzewaniem w ogóle) to jeden z najbardziej istotnych systemów w smart domu. Możliwe jest podłączenie instalacji grzewczej do centralnego systemu automatyki, co pozwala jeszcze łatwiej sterować ogrzewaniem, zbierać dane o zużyciu energii czy raportować usterki.
Dowiedz się więcej na temat bezprzewodowego i przewodowego sterowania ogrzewaniem podłogowym oraz innymi systemami w inteligentnym domu z artykułu Inteligentny dom – systemy przewodowe i bezprzewodowe – co wybrać?.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym w zależności od typu instalacji i źródła ciepła
Choć ze strony użytkownika sam proces sterowania ogrzewaniem podłogowym nie różni się zbytnio w zależności od rodzaju instalacji, każdy typ ogrzewania wymaga zastosowania nieco innych rozwiązań technologicznych.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym wodnym
Sterowanie wodnym ogrzewaniem podłogowym odbywa się z pomocą listwy głównej, która kontroluje działanie zaworów termostatycznych dopuszczających wodę o odpowiedniej temperaturze do rur grzewczych w poszczególnych strefach. Woda ta może pochodzić z bojlera elektrycznego, kotła gazowego lub olejowego, pompy ciepła, kolektora słonecznego lub dowolnego innego źródła, które jest w stanie zapewnić czynnik roboczy o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym z pompą ciepła
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym przy pompie ciepła jest bardzo proste – wymaga jedynie zastosowania odpowiedniego sterownika, kompatybilnego z takim urządzeniem. Warto zwrócić uwagę, że sterowniki mogą się różnić w zależności od tego, czy jest to pompa z buforem czy bez.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym gazowym (lub innym z pieca)
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym gazowym, olejowym lub z bojlera elektrycznego wymaga zastosowania sterownika kompatybilnego z danym modelem pieca.
Sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym
Sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym (na przykład matami lub przewodami grzewczymi) jest nieco łatwiejsze, ponieważ nie wymaga stosowania termozaworów oraz innych urządzeń niezbędnych w podłogówce wodnej. Sygnał ze sterownika uruchamia proces doprowadzenia energii do drutów oporowych, które zaczynają się nagrzewać, co trwa do momentu, aż temperatura w pomieszczeniu osiągnie odpowiednią wartość.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – cena
Dobrej jakości zestaw do radiowego sterowania ogrzewaniem podłogowym może mieć cenę od nieco ponad tysiąca do kilku tysięcy złotych (zależy to między innymi od potrzebnego typu sterownika czy liczby stref). W przypadku przewodowego sterowania ogrzewaniem podłogowym do ceny zestawu należy doliczyć koszt przewodów (oraz ich położenia).
Jakie sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest najlepsze?
Każdy typ sterowania ogrzewaniem podłogowym ma swoje zalety i wady, dlatego rozwiązanie warto jest dobrać indywidualnie po konsultacji z ekspertem. W przypadku zdecydowania się na system przewodowy dobrze jest dowiedzieć się, czy istnieje opcja rozszerzenia jego możliwości o zdalne sterowanie ogrzewaniem podłogowym w przyszłości, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
Szukasz porady, inspiracji i informacji w zakresie działania i możliwości zastosowania systemów inteligentnej automatyki domowej? Koniecznie zajrzyj po więcej informacji na stronę F&Home – polskiego producenta niezawodnej, intuicyjnej w obsłudze i dostępnej dla każdego automatyki budynkowej.