Odśnieżanie podjazdu nie należy do przyjemności, zwłaszcza w czasie mroźnego poranku, gdy konieczne jest rozgarnięcie zasp śniegu czy usunięcie oblodzenia, żeby w ogóle wyjechać do pracy. System przeciwoblodzeniowy nie dopuszcza do zamarzania wody w rynnach i rurach spustowych, eliminuje oblodzenie schodów, zrzuca z naszych barków konieczność odśnieżania ścieżek i podjazdów. Taki system chroni również inwestorów przed poślizgnięciem się, czego skutkiem mogą być poważne obrażenia, ze złamaniami włącznie. A wszystko to dla naszej wygody i bezpieczeństwa. Jak działa system przeciwoblodzeniowy i gdzie sprawdzi się najlepiej?
System przeciwoblodzeniowy to niezwykle praktyczne rozwiązanie zwłaszcza zimą, które pozwala uniknąć problemów z nieustannym odśnieżaniem podjazdu i schodów. Elektryczne podgrzewanie podłoża to nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo zarówno dla nas samych, jak i środowiska naturalnego, ponieważ możemy zrezygnować np. z chemicznych mieszanek rozmrażających.
System przeciwoblodzeniowy powinien zostać zaplanowany odpowiednio wcześnie, jeszcze na etapie budowy domu, obiektu komercyjnego czy budynku użyteczności publicznej. Jedynie system przeciwoblodzeniowy rynien można bez większych problemów zainstalować później w użytkowanym budynku.
Podgrzewany podjazd czy system przeciwoblodzeniowy schodów na tym etapie rodzi o wiele więcej trudności pod względem montażu, jednak jest wykonalny. Z kolei do ochrony zimą rur czy rynien przed zamarzaniem można wykorzystać zestawy przeciwoblodzeniowe składające się najczęściej z kabla grzewczego, czujnika temperatury oraz przewodu zasilającego.
„Zewnętrzne ogrzewanie podłogowe”
Zasada działania systemów przeciwoblodzeniowych oraz sposób ich montażu niewiele różnią się od systemu ogrzewania podłogowego. Jedyną różnicą jest to, że system przeciwoblodzeniowy podjazdów instaluje się na zewnątrz budynku. W skład takiej instalacji wchodzą m.in. przewody oraz maty grzewcze układane pod powierzchnią, a także specjalnego sterowania.
System przeciwoblodzeniowy to inteligentne rozwiązanie, które działa tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, a więc w momencie, kiedy mamy do czynienia z opadami śniegu, niską temperaturą i dużą wilgotnością. Specjalne czujniki połączone z regulatorami temperatury wykrywają warunki, w których koniecznie jest uruchomienie systemu przeciwoblodzeniowego. Jak działa regulator temperatury?
Inteligentny regulator temperatury RT-811 od F&F
Niezbędnym elementem każdego systemu przeciwoblodzeniowego jest regulator temperatury RT-811 marki F&F, który odpowiada za sterowanie pracą urządzeń składowych systemu.
Do czasu uzyskania żądanej temperatury otoczenia styk regulatora RT-811 znajduje się w pozycji 11-12. Stan załączenia urządzenia grzewczego wskazuje świecenie czerwonej diody LED. W momencie osiągnięcia zadanej temperatury styk regulatora przełącza się w pozycję 10-11, a urządzenie grzewcze wyłącza się, na co wskazuje zgaśnięcie czerwonej diody LED. Spadek temperatury o wartość histerezy spowoduje ponowne załączenie systemu grzewczego (zwarte styki 11-12). Taki stan zostanie utrzymany do momentu osiągnięcia zadanej temperatury.
Zautomatyzowane podgrzewanie podjazdów i schodów zewnętrznych
Podgrzewany podjazd do garażu, a także system przeciwoblodzeniowy schodów zewnętrznych to rozwiązania montowane najczęściej pod ich powierzchnią, ewentualnie pod chodnikiem przed budynkiem najczęściej na głębokości około 5 cm pod powierzchnią betonu lub kostki brukowej.
System przeciwoblodzeniowy jest w zasadzie bezobsługowy. Jedyna czynność, jaka leży w gestii użytkownika, to zaprogramowanie systemu według własnych indywidualnych potrzeb oraz wymagań pogodowych. Sterownik włącza system przeciwoblodzeniowy podjazdów i schodów automatycznie, posiłkując się danymi na temat wilgoci oraz temperatury nawierzchni.
Wbudowany czujnik przy pomocy specjalnej grzałki wykrywa wilgoć wraz z pierwszymi opadami śniegu. Podgrzewanie podjazdu czy schodów wyłącza się samoczynnie, gdy tylko jego powierzchnia jest wystarczająco sucha.
Zastosowanie systemów przeciwoblodzeniowych
Systemy przeciwoblodzeniowe można zastosować w wielu miejscach, jak np. krany, rury i schody zewnętrzne, podjazdy oraz dachy, gdzie szczególnie ważna jest pełna drożność rynien i rur spustowych.
System przeciwoblodzeniowy rynien, schodów i podjazdów doskonale sprawdzi się w przypadku domów jednorodzinnych, ale również w biurowcach czy wszelkiego rodzaju obiektach użytku publicznego. Rozwiązania przeciwoblodzeniowe są bardzo często stosowane w przypadku chodników, parkingów czy nawet dróg dojazdowych. Zdarza się, że przy większych projektach miejskich systemy przeciwoblodzeniowe stosuje się też na mostach czy kładkach dla pieszych.
Dlaczego zautomatyzowany system przeciwoblodzeniowy wyposażony w regulator temperatury RT-811 od F&F to jedyny racjonalny wybór dla Twojego domu oraz biznesu?
- brak konieczności ciągłego odśnieżania podjazdu w trakcie opadów śniegu, co oszczędza czas
- możliwość automatycznego sterowania ogrzewaniem podjazdu czy schodów (zużycie energii elektrycznej jest pod pełną kontrolą – w przypadku dodatniej temperatury system automatycznie ulega wyłączeniu)
- brak ryzyka odbarwień powierzchni na skutek oddziaływanie soli lub uszkodzeń mechanicznych kostki brukowej w przypadku niewłaściwego, fizycznego odśnieżania podjazdu
- komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami