Obecne na rynku pojedyncze urządzenia i systemy inteligentne pozwalają na wygodne sterowanie pracą rolet, a także żaluzji, markiz czy karniszy elektrycznych. Żeby spełniały swoje funkcje, powinny zostać dopasowane do specyfiki obsługiwanej konstrukcji oraz miejsca, w którym zostaną zamontowane.
Najważniejszym elementem w tym przypadku będzie oczywiście sterownik. Występuje on w różnych wersjach. Zdecydować możemy się na mniej lub bardziej zaawansowane rozwiązania, gwarantujące obsługę zarówno podstawowych, jak i dodatkowych funkcji.
Co to jest sterownik do rolet?
Do czynienia mamy z dość niepozornym sprzętem, który jednak gwarantuje szeroki wachlarz możliwości. W ujęciu ogólnym, sterownik to element odpowiedzialny za sterowanie silnikami elektrycznymi, które mogą zostać zamontowane w:
- roletach,
- żaluzjach,
- markizach,
- karniszach elektrycznych,
- bramach wjazdowych,
- bramach garażowych.
W zależności od rodzaju urządzenia, sterowanie roletami (bądź innymi urządzeniami) odbywa się przy użyciu specjalnych przycisków bądź zdalnie – z użyciem pilotów i smartfonów. To właśnie typ sterownika wydaje się tu najważniejszy. Na rynku znaleźć można bowiem stosunkowo proste rozwiązania stosowane w automatyce domowej, ale również rozbudowane sprzęty przeznaczone do systemów Smart Home (inteligentne rolety).
Rodzaje sterowników do rolet
Które rozwiązanie wybrać? To oczywiście zależy od potrzeb użytkownika końcowego, a także specyfiki tworzonego systemu. Warto przy tym pamiętać, że wiele sterowników umożliwia późniejszą rozbudowę o dodatkowe funkcjonalności. Od sterowania roletami przejść można do zdalnej obsługi oświetleniem, wentylacją czy ogrzewaniem. Biorąc to pod uwagę, należy dokładniej przyjrzeć się wszystkim dostępnym typom oferowanych sterowników, dostępnych w ofercie F&F.
- Sterowniki rolet STR – polecić można je osobom, które szukają rozwiązań tanich i prostych. W tej grupie znajdziemy zarówno sterowniki montowane w puszkach (typ P), jak i rozdzielniach (typ D). Zapewniają one proste sterowanie roletami w sposób lokalny, grupowy lub centralny. Obsługa odbywa się przy użyciu pojedynczych bądź podwójnych klawiszy. Co ważne, tego typu sterowniki mogą być zasilane z różnych faz. Często współpracują one z czujnikami deszczu, wstrząsu oraz wiatru.
- Radiowe systemy sterowania roletami F&Wave – w tym przypadku mamy do czynienia z instalacjami pozwalającymi na sterowanie zdalne, przy użyciu pilotów lub nadajników podtynkowych. Poprzez retransmisję sygnału, sterowniki przekazują go do elementów znajdujących się w większej odległości od nadajnika. Dzięki temu, takie systemy można instalować w bardzo dużych budynkach.
- Sterowniki rolet do budynków inteligentnych F&Home RADIO – nadal jest to technologia radiowa, transmisja ma jednak charakter dwukierunkowy. Automatyka do rolet składa się ze sterowników bezprzewodowych – sterowanie ich pracą odbywa się przy użyciu specjalnych aplikacji, zainstalowanych na urządzeniach mobilnych (głównie smartfonach i tabletach). Stosowany moduł radiowy umożliwia obsługę nie tylko rolet, ale również żaluzji, ekranów, markiz oraz zasłon. Przy użyciu usługi Cloud, inteligentne rolety mogą być obsługiwane z dowolnego miejsca na świecie. Co więcej, system pozwala na dowolną konfigurację pracy rolet, a także łączenie ich z systemami alarmowymi, czujnikami natężenia światła, czujnikami temperatury czy też informacjami pobieranymi z internetowego serwisu pogody.
Na koniec warto jeszcze podkreślić, że zarówno sterowniki radiowe, jak i modele STR mogą zostać połączone z przekaźnikami GSM, które umożliwiają zdalne sterowanie urządzeniami za pośrednictwem wiadomości SMS lub połączeń realizowanych na przypisaną kartę SIM.
Sterowniki do rolet – co wybrać?
Wybór jest dość szeroki, dlatego zawsze należy zastanowić się nad tym, jakie cechy poszczególnych urządzeń okażą się najważniejsze. W sterowniki STR warto inwestować wówczas, gdy liczą się przede wszystkim niskie koszty całego przedsięwzięcia. Zapewniają one podstawową funkcjonalność, związaną z manualnym (lub zdalnym, przy użyciu przekaźników GSM) operowaniem roletami.
Obsługa sterowników radiowych jest jednak znacznie wygodniejsza. Głównie ze względu na możliwość użycia pilotów lub telefonów komórkowych. Tak zwane rolety inteligentne dają także dostęp do rozbudowanych opcji konfiguracyjnych.