Systemy typu Smart Home zdecydowanie wpływają na komfort życia w mieszkaniu lub domu. Pozwalają również zwiększyć bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i mienia. Żeby jednak spełniały swoje funkcje, muszą zostać w odpowiedni sposób zaprojektowane.
Nie jest to zadanie proste, trzeba poświęcić kilka chwil na analizę potrzeb i dobranie odpowiednich elementów systemu. Poruszanie się po omacku może doprowadzić do podjęcia wielu niewłaściwych decyzji, które przełożą się na niską efektywność oraz przydatność systemu inteligentnego domu. Żeby więc można było nazwać go przydatnym, najpierw należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań.
Gdzie zamontować system Smart Home?
Inteligentny dom ma za zadanie zintegrować instalacje oraz urządzenia tak, aby możliwe stało się sterowanie nimi w ramach jednego systemu. Dlatego, podczas jego projektowania, należy zacząć od podstaw, czyli wskazania miejsca montażu.
Choć mamy do czynienia z nazwą „inteligentny dom”, integracja urządzeń może zostać przeprowadzona także w mieszkaniach oraz budynkach o innym przeznaczeniu: w biurach, halach produkcyjnych, sklepach, hotelach czy też szkołach. To jednak nie wszystko, ponieważ system automatyki może zostać zamontowany zarówno w nowopowstających obiektach, jak i tych już istniejących. W większości przypadków odbywa się to bez konieczności kucia ścian, zwłaszcza jeżeli wybierzemy system bezprzewodowy.
Analiza specyfiki miejsca, w którym dojdzie do montażu instalacji oraz urządzeń, ma ogromne znaczenie. Pozwala bowiem zaplanować wszystkie działania oraz wskazać na zakres prac montażowych, jakie będą musiały zostać wykonane.
Jaki system wybrać?
Kwestia ta została już poruszona – oznacza wybór pomiędzy systemem bezprzewodowym, a przewodowym. Oczywiście mają one swoje wady i zalety. Nie należy zapominać o wspomnianej wcześniej specyfice domu, mieszkania lub innej przestrzeni, która także może mieć decydujący wpływ na wybór rozwiązania.
- Bezprzewodowy system inteligentnego domu – ceniony przede wszystkim za prostotę montażu, która nie wymaga kucia ścian. Elementy systemu mogą znaleźć się w odbiornikach lub puszkach podtynkowych. Istnieje możliwość wykorzystania zasilania sieciowego lub bateryjnego. Sterowanie systemem odbywa się przy użyciu specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne, co daje możliwość jego obsługi również poza domem.
- Przewodowy system inteligentnego domu – funkcjonalność systemu zostaje rozproszona na oddzielne moduły, dzięki czemu można go w łatwy sposób rozbudowywać. Moduły są montowane w konkretnych pomieszczeniach i zespolone z wybranymi instalacjami. Z racji konieczności użycia przewodów, system ten jest dedykowany do nowopowstających budynków, a także gruntownie remontowanych. Sterowanie odbywa się przy użyciu panelu z wyświetlaczem, przycisków, aplikacji, wiadomości SMS lub przez Internet. Użyć można również programatorów.
Co warto zintegrować?
Podczas projektowania inteligentnego domu niezwykle ważne jest określenie zakresu jego działania, a mówiąc dokładniej, elementów, które mają zostać zintegrowane w systemie. Pozwoli to wskazać, jakich rozwiązań będziemy potrzebowali. Zarówno przewodowy, jak i bezprzewodowy system inteligentnego domu może połączyć mnóstwo instalacji oraz urządzeń, zdecydowanie ułatwiając tym samym ich obsługę.
- System grzewczy – dostosowanie ogrzewania do aktualnych potrzeb i warunków, możliwość zaoszczędzenia energii. Inteligentny dom integruje różne instalacje grzewcze, także podłogowe.
- Wentylacja i rekuperacja – sterowanie procesem odzyskiwania ciepła z powietrza, prędkością wentylatorów etc.
- Oświetlenie – tworzenie planów i scen, dostosowywanie intensywności światła, zarządzanie bezpieczeństwem (symulacja obecności).
- System alarmowy – system umożliwia integrację zarówno systemu alarmowego, jak i przeciwwłamaniowego oraz przeciwpożarowego. Pozwala wykorzystać informacje z czujników ruchu oraz drzwiowych, podłączonych do systemu alarmowego, a także uzbrajać alarm w razie potrzeby.
- Urządzenia RTV i AGD – sterowanie telewizorem, systemem audio, odtwarzaczami multimedialnymi etc.
- Gniazda sieciowe – dostosowanie zasilania w funkcji czasu.
- Żaluzje i rolety – zmiana ich położenia, stopnia nasłonecznienia pomieszczeń.
- Furtki, bramy – zdalne otwieranie i zamykanie, kontrola wstępu.
- Zraszacze – programowanie nawadniania ogrodu.
- Kamery IP – system zapewnia podgląd kamer poprzez smartfon
Należy zastanowić się także nad sposobem sterowania systemem (smartfon, Internet, wiadomości SMS, panel sterowania, a może tradycyjne przyciski), a także indywidualnymi potrzebami, związanymi chociażby z intuicyjnością sterowania, czy też aspektami finansowymi.
Dokładna analiza trzech najważniejszych kwestii, a więc miejsca montażu systemu, jego rodzaju oraz zakresu działania, pozwoli na przygotowanie dokładnego projektu, którego wykonanie umożliwi wykorzystanie pełnego potencjału systemu inteligentnego domu.