Inteligentny dom wyposażony w automatycznie pracujące urządzenia to już nie science fiction, lecz dzisiejsza rzeczywistość. Sprzęt wykonujący samodzielnie wszelkiego rodzaju czynności domowe może łączyć się z lokalną siecią Wi-Fi, co pozwala na tworzenie scenariuszy oraz harmonogramów ich pracy. Wszystko po to, aby domownicy mogli oszczędzać swój czas i odpoczywać wtedy, gdy urządzenia domowe pracują za nich. Chcesz zmienić swój dom w Smart Home? Jak zacząć? Jak zainstalować i skonfigurować inteligentny system domowy? Warto skorzystać z gotowych rozwiązań F&F, używanych przez tysiące zadowolonych klientów.
Instalacja pod inteligentny dom – czy to skomplikowane?
Wiele osób mylnie zakłada, że instalacja Smart Home to coś skomplikowanego, co wymaga drastycznej przebudowy budynku lub kompleksowego projektowania domu już na etapie budowy. To jednak nie do końca prawda, zwłaszcza że wiele współczesnych urządzeń pracuje na zasadzie połączenia bezprzewodowego. Nowoczesny system inteligentnego domu F&F wystarczy jedynie skonfigurować i sparować z urządzeniami, które znajdują się w domu, aby cieszyć się w pełni z wszystkich funkcjonalności. Zacznijmy jednak od samego początku.
Smart Home to dom, w którym rozmaite urządzenia współpracują ze sobą, wymieniając się informacjami (bezpośrednio lub przez centralę). Bez względu jednak na to, gdzie mieszkasz i czy posiadasz jakiekolwiek inteligentne urządzenia, z rozwiązań Smart Home możesz korzystać zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu zlokalizowanym w budynku wielorodzinnym. Możliwości rozbudowy instalacji jest naprawdę duże. Jeżeli nie chcesz decydować się od razu na instalację pełnego systemu lub dysponujesz ograniczonym budżetem, warto rozpocząć swoją przygodę z rozwiązaniami smart od podstawowych usprawnień i akcesoriów, które możesz z czasem sukcesywnie rozbudowywać, dokładając do nich kolejne elementy.
Smart oświetlenie
Na początek warto zainwestować w inteligentne oświetlenie, wymieniając żarówki na takie, które pozwolą na ingerowanie w ich barwę światła oraz poziom jasności. Możesz również zdecydować się na zamontowanie systemowych sterowników, które w ramach systemu dają największe możliwości. Oświetlenie można sparować także z czujnikami ruchu lub zmierzchu. Wówczas światło będzie uruchamiane i wyłączane samodzielnie. Możesz definiować harmonogramy pracy systemu na przykład w sypialni. Jeżeli kładziesz się spać około godziny 23:00, można zaprogramować system tak, aby na pół godziny przed automatycznym wyłączeniem systematycznie obniżał natężenie światła.
Inteligentne sterowania ogrzewaniem
Jeśli zależy Ci na wydajnym ogrzewaniu, instalacja pod inteligentny dom to rozwiązanie idealne w tym względzie. Dostępne na rynku źródła ogrzewania, jak np. piece gazowe czy pompy ciepła, mogą łączyć się z siecią bezprzewodową, a tym samym również z aplikacją mobilną odpowiedzialną za zdalne sterowanie ogrzewaniem. Takie rozwiązanie pozwala na szybką i wygodną zmianę parametrów pracy układu C.O., a w połączeniu z czujnikami temperatury zapewnia automatyczną pracę ogrzewania, w zależności od indywidualnych potrzeb. Optymalizacja systemu ogrzewania domu pozwala ograniczyć koszty z tym związane, zapewniając jednocześnie odpowiedni mikroklimat termiczny w pomieszczeniach mieszkalnych.
Instalacja Smart Home to również inteligentne urządzenia AGD i RTV, które pozwalają na ich integrację z aplikacją mobilną. Dzięki temu możliwe jest sterowanie np. pralką, telewizorem, żelazkiem, systemem audio czy ekspresem do kawy z poziomu telefonu i tworzenie dla nich harmonogramów pracy lub konfigurowanie spersonalizowanych programów dla tych urządzeń. To dopiero wygoda!
Jakie urządzenia konfigurujemy w ramach Smart Home?
Instalacja Smart Home powinna opierać się przede wszystkim na niezawodnej sieci elektrycznej (najlepiej zaprojektowanej od podstaw przez doświadczonych specjalistów). Instalacja inteligentnego domu to precyzyjnie zaprojektowane układy umożliwiające zdalne zarządzanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, a także bezpieczeństwem w postaci systemu alarmowego i zewnętrznego monitoringu.
Wszystkie niezbędne moduły są montowane w podtynkowych puszkach instalatorskich albo w obudowie sterowanego urządzenia. W ten sposób tworzą one węzły sieci, których zadaniem jest przekazywanie informacji do centrali systemu inteligentnego domu.
Pora wszystko skonfigurować
W pierwszej kolejności warto przeanalizować swoje oczekiwania i potrzeby względem takiego systemu, a następnie dokładnie go zaprojektować lub zlecić to zadanie fachowcom.
Przede wszystkim należy wstępnie zainstalować wszystkie potrzebne urządzenia, łącząc jest z centralnym systemem sterowania (aplikacja mobilna, strona internetowa), a następnie odpowiednio je skonfigurować. Należy posiłkować się instrukcją lub filmami dostarczonymi przez producenta zarówno systemu sterowania, jak i poszczególnych urządzeń. Urządzenia wchodzące w skład systemu mają już podstawowe ustawienia zapisane w wewnętrznej pamięci. Fabryczne ustawienia pozwalają na pełne korzystanie z systemu. Jeżeli jednak chcemy, aby system został zaprogramowany zgodnie z naszymi potrzebami, trybem pracy i dnia, domyślną konfigurację można zmienić np. przy pomocy certyfikowanego instalatora.
Żeby skonfigurować system, wystarczy skorzystać z przeglądarki internetowej, wchodząc na stronę producenta systemu, a następnie wykorzystać do sterowania systemem aplikację zainstalowaną w smartfonie lub na tablecie.