Nietrudno zauważyć, jak na naszych oczach współczesna technologia rozwija się w zawrotnie szybkim tempie. Dotyczy to także szeroko rozumianej automatyki – zarówno tej dedykowanej zastosowaniom w przemyśle, jak i automatyki domowej. W przypadku tej ostatniej mowa przede wszystkim o systemach antywłamaniowych, układach inteligentnego oświetlenia domu, a także wszystkich innych urządzeniach, które mogą poprawić bezpieczeństwo domowników. Jak zatem dziś zabezpieczyć dom przed włamaniem przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy techniki?
Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem – poradnik wprowadzający
Niniejszy artykuł podpowiada, jak łatwo i niedrogo zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed włamaniem. Omówiono tu elementy niezbędne do budowy systemów antywłamaniowych, a także urządzenia do symulacji obecności w domu z uwzględnieniem efektu kaskadowego w inteligentnym oświetleniu dla domu.
Zabezpieczenia antywłamaniowe w domu to dziś standard
Zabezpieczenia, w które powinien być obecnie wyposażony w zasadzie każdy dom jednorodzinny, obejmują nie tylko najważniejsze aparaty instalacji elektrycznej (jak na przykład bezpieczniki sieciowe czy wyłączniki różnicowo-prądowe), zabezpieczenia przeciwpożarowe (alarmy z czujnikiem dymu i ognia wraz z instalacjami zraszającymi), ale także automatyczne systemy antywłamaniowe.
Najważniejszym celem, który przyświeca stosowaniu zabezpieczeń antywłamaniowych w domu, jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w budynku i dobrom materialnym, które są w nim przechowywane. W zależności od lokalizacji dom może być mniej bądź bardziej narażony na włamanie, kradzież lub na akty wandalizmu. Jednym z najlepszych sposobów na (przynajmniej częściowe) zapobieganie takim i podobnym incydentom, jest wyposażenie domu w odpowiedni system antywłamaniowy.
Już zastosowanie choćby tylko niektórych pojedynczych elementów takiego systemu, może znacząco minimalizować ryzyko doznania uszczerbku, a przynajmniej utrudnić złodziejowi zadanie i/lub wydłużyć czas, który odpowiednie służby mają na reakcję w przypadku wykrycia próby włamania.
Najczęstszym i pierwszym wyborem, który nie wymaga olbrzymich kosztów ani prac remontowych w domu, jest zainstalowanie wideodomofonu, wyposażenie okien i drzwi w czujniki antywłamaniowe, a także zastosowanie w domu inteligentnego oświetlenia, dzięki któremu symuluje się obecność domowników.
Jak zabezpieczyć dom pod nieobecność domowników – wideodomofony z łącznością przez Internet
Wideodomofony są urządzeniami łączącymi funkcjonalność domofonu i kamery, które mogą pełnić funkcję systemu antywłamaniowego, zabezpieczającego przed wtargnięciem złodzieja na teren domu. Jeśli kamera jest dodatkowo wyposażona w czujnik ruchu, wówczas domownik może być także powiadamiany o tym, że ktoś zbliża się do drzwi (do wejścia na posesję), ale nie sygnalizuje tego faktu, dzwoniąc domofonem. Ponadto domofony wyposażone w funkcję łączności przez Internet mogą umożliwić „zdalną” rozmowę z osobą, która znajduje się przed drzwiami domu – takie połączenie domofonowe można odebrać również wtedy, kiedy jest się poza domem. Wystarczy do tego celu mieć jedynie urządzenie mobilne z dostępem do Internetu.
Jak zabezpieczyć się przed złodziejami – czujniki antywłamaniowe do drzwi i okien
Najsłabszymi punktami, jeśli chodzi o bezpieczeństwo antywłamaniowe domu, są oczywiście okna (i niekiedy także drzwi). Większość włamań bazuje zatem na ich sforsowaniu. Z tego względu należy szczególnie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tych elementów domu. Najprostszym rozwiązaniem jest tutaj montaż czujników antywłamaniowych. W momencie „nieuprawnionego” otwarcia drzwi lub okna (na przykład podczas nieobecności domowników), czujnik antywłamaniowy wykrywa ten fakt i poprzez układ wyzwalający wysyła do nich stosowne powiadomienie na telefon. Można to również połączyć z automatycznym powiadamianiem o włamaniu odpowiednich służb czy choćby firmy ochroniarskiej, z której usług się korzysta.
System antywłamaniowy – symulacja obecności w domu poprzez efekt kaskadowy
Zastosowanie takiego rozwiązania łączy w sobie dwie zalety – nie tylko skutecznie zniechęca się potencjalnych rabusiów do podejmowania prób włamania, ale także oszczędza energię elektryczną. Zautomatyzowane oświetlenie schodów może być wyposażone w czujniki ruchu, które włączają i wyłączają zasilanie oświetlenia schodów tak, aby osoba przechodząca po schodach miała dobrze oświetloną drogę. Jest to tak zwany efekt kaskadowy. Dokładnie tę samą funkcjonalność można także wykorzystać w ten sposób, że zasilanie oświetlenia kaskadowego będzie wyzwalane zdalnie (z dowolnego urządzenia mobilnego) w sposób ręczny lub automatyczny, niezależnie od czujników ruchu, co będzie sprawiało wrażenie obecności domowników i odstraszało tym samym złodziei.
***
Aby zabezpieczyć dom przed włamaniem – wbrew pozorom – wcale nie trzeba wydawać dużych kwot na bardzo drogi sprzęt. Jest to inwestycja stosunkowo niedroga i na pewno warta realizacji, ponieważ znacząco zmniejsza ryzyko potencjalnego włamania do mieszkania czy domu i utracenia cennego mienia.
Przeczytaj również nasz artykuł Inteligentny dom – system przewodowy czy bezprzewodowy