Współczesne zdobycze technologiczne umożliwiają szeroką, komfortową automatyzację budynków – zarówno przemysłowych, jak i mieszkalnych. Co więcej, wcale nie trzeba się ograniczać do samych budynków, ponieważ automatyzacją można objąć także teren, który je otacza – na przykład ogród. Jak zatem stworzyć inteligentny ogród domowy?
W artykule zaprezentowane są przykładowe elementy wyposażenia wykorzystywanego przy projektowaniu i budowaniu inteligentnych ogrodów domowych.
Zanim założysz inteligentny ogród domowy…
Na początek warto postawić sobie kilka ważnych pytań.
- Czy jednym z głównych powodów, dla którego chcesz wzbogacić swój ogród o urządzenia i układy automatyki zastępujące fizyczną pracę człowieka, jest chęć zaoszczędzenia swojego cennego czasu?
- Czy jesteś gotowy/gotowa zainwestować w automatykę ogrodową, dlatego że czyni ona sam ogród (i spędzany w nim czas) o wiele bardziej atrakcyjnym?
- Czy myśląc o inteligentnym ogrodzie przydomowym, planujesz znacząco obniżyć koszty utrzymania (domu i ogrodu), oszczędzając wodę i optymalnie gospodarując energią elektryczną, dbając przy tym jednocześnie o środowisko naturalne?
Jeśli odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań brzmi TAK, oznacza to, że stworzenie inteligentnego ogrodu domowego jest doskonałą (i opłacalną) decyzją.
Zobacz, czym się kierować przy wyborze producenta automatyki domowej i ogrodowej >>
Inteligentny ogród domowy – zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie
Podobnie jak wewnątrz budynków z automatyką domową, sterowanie oświetleniem to także jeden z podstawowych elementów wyposażenia inteligentnego ogrodu domowego. Co więcej, założenie takiego oświetlenia w ogrodzie jest jednym z najprostszych sposobów na rozpoczęcie automatyzacji tego przydomowego obszaru. Bez względu na to, czy chce się oświetlić teren ogrodu o dużej powierzchni, czy też po prostu małe patio, koniecznie należy wybrać oświetlenie, które spełnia określone wymagania. Najważniejsze z nich to te dotyczące stopnia ochrony danego urządzenia, dopuszczającego je do użytku zewnętrznego w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, to jest w silnie wilgotnym i/lub zapylonym środowisku.
Inteligentne sterowanie oświetleniem w ogrodzie – Twoje korzyści
Inteligentne sterowanie oświetleniem w ogrodzie jest szczególnie przydatnym dodatkiem. Oświetlony teren dobrze wygląda i jest bezpieczniejszy, a automatyka pozwala oszczędzać prąd. Poza tym zdalne sterowanie oświetleniem ogrodowym można również wykorzystać jako element symulacji obecności i ostrzeżenie dla potencjalnych nieproszonych gości w domu.
Inteligentny ogród domowy – system nawadniania ogrodu
Dobrze utrzymany trawnik to jeden z najbardziej kluczowych elementów składających się na atrakcyjność przydomowego ogrodu. Dlatego warto zadbać o odpowiednio regularne nawadnianie go. Proces ten można zrealizować ręcznie, ale także… bezobsługowo. Wystarczy w tym celu sięgnąć po sterownik nawadniania, który współpracuje z pompą wody i wyzwala system nawadniania zgodnie z zaprogramowanym wcześniej zegarem. Dzięki temu ogród podlewany jest regularnie.
Automatyczne nawadnianie ogrodu – Twoje korzyści
System nawadniania ogrodu to nie tylko wygoda, ale także oszczędność. Instalacja wyręcza użytkownika w podlewaniu trawnika i uprawianych w ogrodzie roślin (również pod nieobecność domowników – na przykład z powodu urlopu), a inteligentne zarządzanie tym nawadnianiem wpływa na obniżenie rachunków za wodę. Zraszacze włączają się automatycznie (zgodnie z ustawieniami zegara), ale również zależnie od panujących w danej chwili warunków atmosferycznych, czyli tylko wtedy, gdy ogród rzeczywiście potrzebuje wody – nie w czasie deszczu czy tuż po nim.
Inteligentny ogród domowy – ogrzewanie wody w basenie ogrodowym
Basen w domowym ogrodzie to olbrzymia frajda dla każdego, kto lubi pływać. Domownicy mogą jednak różnie reagować na temperaturę wody w basenie, która w polskim klimacie często bywa niekomfortowa (nawet latem). W takiej sytuacji warto pomyśleć o systemie ogrzewania basenu ogrodowego (i systemie zarządzania nim). Jedną z najbardziej popularnych metod ogrzewania wody w basenie jest wykorzystanie paneli słonecznych, których instalacja nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu hydrauliki. Wystarczą podstawowe narzędzia montażowe, czyli wiertarka udarowa, zestaw bitów i wkrętaków oraz masa uszczelniająca odporna na działanie wilgoci. Typowa instalacja grzewcza dla basenu obejmuje kolektor słoneczny, filtr wody, pompę, a także zawór sterujący przepływem wody. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne dopasowanie temperatury wody w basenie, odpowiednio do własnych preferencji.
Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym – Twoje korzyści
Niezależnie od tego, czy dzień jest ciepły czy nieco chłodniejszy, inteligentna instalacja grzewcza może kontrolować i zawsze zapewniać użytkownikowi jego ulubioną temperaturę wody do pływania w basenie. To duży komfort w przypadku basenów odkrytych i zmiennej pogody.
Inteligentny ogród domowy – w co jeszcze można go wyposażyć
Zakres możliwości przekształcenia ogrodu w inteligentny ogród domowy jest ściśle zależny od zagospodarowania danego terenu, indywidualnych wymagań użytkowników, założeń projektowych, a także kosztów. Ponadprzeciętne wyposażenie ogrodu w automatykę może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Trzeba również zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe pod kątem warunków atmosferycznych. Przedstawione przykłady automatyzacji (poza oświetleniem, które przydaje się cały rok) sprawdzają się głównie w warunkach wiosenno-letnich, warto natomiast także pomyśleć o chłodniejszych porach roku i niższych temperaturach. Wtedy bardzo praktyczne może okazać się na przykład podgrzewanie podjazdu, które zapobiega ześlizgiwaniu się z niego samochodu, bo nawierzchnia nigdy nie pozostaje oblodzona, oraz odciąża nieco domowników w zakresie odśnieżania tego miejsca.
Interesuje Cię stworzenie inteligentnego ogrodu domowego lub masz jakieś pytania dotyczące rozwiązań z zakresu automatyki ogrodowej – skontaktuj się z nami, zaprezentujemy Ci wachlarz dostępnych możliwości >>