Odpowiedź na pytanie, jak będzie kształtowała się nasza codzienność w przyszłości, tkwi m.in. w inteligentnych rozwiązaniach dla domu. Już teraz automatyzacja wkracza wielkimi krokami do prywatnej przestrzeni, a w miarę upływu czasu, ilość i możliwości sterowania różnymi systemami w naszych domach znacząco się powiększą. W jaki sposób można wykorzystać na co dzień rozwiązania inteligentnego domu? Czy są one bezpieczne dla dzieci i przydatne dla młodych rodziców?
Praktyczne, inteligentne rozwiązania dla domu
Inteligentny dom (smart home) bazuje na automatyzacji wielu różnych funkcji. Można uznać go za przestrzeń, kształtowaną zgodnie z oczekiwaniami jej użytkowników. Przy użyciu smartfona, tabletu czy panelu sterującego jednym lub kilkoma kliknięciami zarządza się inteligentnym oświetleniem pokoju i całego domu, załącza inteligentne sterowanie ogrzewaniem, systemami audio, ochroną domu, sprzętem AGD i wieloma innymi funkcjami. System smart home kontroluje również dom w czasie nieobecności mieszkańców, wykonując zaplanowane przez nich uprzednio zadania bądź wydawane zdalnie polecenia. Które udogodnienia w takim domu szczególnie przypadną do gustu najmłodszym użytkownikom i ułatwią życie ich rodzicom?
Przeczytaj też: Inteligentne rozwiązania dla domu – systemy przewodowy i bezprzewodowy – który wybrać >>
Inteligentne gniazdka w inteligentnym domu
Smart plug – dzięki takiej opcji w zasadzie wszystkie urządzenia w domu podłączone do prądu stają się do pewnego stopnia inteligentne. Jeżeli roztargniony nastolatek przypomni sobie o pozostawionym żelazku lub włączonym telewizorze, komputerze etc., można je z łatwością wyłączyć zdalnie, będąc poza domem – nawet na drugim końcu świata. Nietrudno sobie również wyobrazić, jakie możliwości na przykład w zakresie egzekwowania ustalonego czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem telewizora czy laptopa, daje opcja zdalnej kontroli pracy urządzenia. Inteligentne rozwiązanie dla domu, jakim jest sterowane gniazdo zasilające, pozwala również na monitoring ilości zużywanej energii przez poszczególne sprzęty domowe – rzecz, na którą coraz częściej zwraca się uwagę, w miarę wzrostu świadomości ekologicznej… i cen energii.
Inteligentne czujniki na straży bezpieczeństwa
Ochrona najbliższych to często priorytet i bezpośredni bodziec popychający ku korzystaniu z rozwiązań inteligentnego domu. Kiedy pojawiają się małe dzieci, zachowanie bezpiecznego otoczenia staje się jeszcze ważniejsze. Zadaniem inteligentnych czujników jest monitorowanie mieszkania/domu/pokoju i ostrzeganie przed ewentualnym zagrożeniem: otwarte drzwi (potencjalne wyjście z pokoju i na przykład niebezpieczeństwo upadku ze schodów w przypadku najmłodszych dzieci) i okna, obecność dymu, gazu, czadu, ostrzeżenie przed zbyt niską lub wysoka temperaturą etc.
Inteligentne sterowanie oświetleniem
Czujniki monitorujące natężenie światła można dostosować do potrzeb wszystkich mieszkańców. Jak pomóc dziecku zasnąć dzięki takiemu rozwiązaniu? Małe dzieci do zaśnięcia lub spokojnego przespania całej nocy potrzebują delikatnego oświetlenia. W pokoju dziecka inteligentne systemy połączone z czujnikami ruchu mogą rozświetlić delikatnie pomieszczenie w chwili, kiedy maluch się wybudzi lub rodzic wejdzie do pokoju dziecka. Natężenie i czas, a nawet barwę oświetlenia, można ustawić zgodnie z własnymi upodobaniami, tak aby sprzyjały wypracowaniu i utrzymaniu codziennej rutyny dnia dziecka, sygnalizując przykładowo zbliżającą się porę wieczornej kąpieli czy czas na wyciszenie przed snem.
Obok poczucia bezpieczeństwa i komfortu rodziców oraz ich dziecka, system ten ma niebagatelny wpływ na rachunek za energię – zwłaszcza jeżeli maluch często budzi się przestraszony – dzięki czujnikom, które monitorują sytuację, nie ma potrzeby zostawiania światła w pokoju dziecka na całą noc. Rodzice nieco starszych dzieci docenią zapewne ten system za inteligentne wyłączanie światła, o czym pociechy często zapominają, wychodząc ze swojego pokoju.
Inteligentne, domowe systemy audio
To rozwiązanie w inteligentnym domu z pewnością pokochają nastolatki, które dzięki inteligentnemu sterowaniu nagłośnieniem uzyskają dobre brzmienie dźwięku i wygodę korzystania z posiadanego sprzętu. Centralne sterowanie systemem z poziomu na przykład smartfona pozwala na włączenie dźwięku w pomieszczeniu, w którym aktualnie się znajdujemy, a opcja audio multiroom pozwala, aby ulubiona muzyka podążała za nami w trakcie naszego przemieszczania się po domu.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
Wielu rodziców utrzymuje w pokojach najmłodszych dzieci wyższą temperaturę niż w pozostałych pomieszczeniach domu. Dzięki czujnikom temperatury staje się to znacznie łatwiejsze. Odczytują one temperaturę na bieżąco, przekazując dane do systemu. Inteligentne ogrzewanie uwzględnia również konieczność obniżenia temperatury w pomieszczeniu na czas snu lub wyłącza grzejniki w momencie otworzenia okna i wietrzenia pokoju. Nadmierny wzrost lub spadek temperatury w pomieszczeniu skutkuje automatycznym uruchomieniem odpowiedniej procedury i włączeniem klimatyzacji w celu jej wyrównania wartości do zadanego poziomu. Czujniki temperatury często współpracują z czujnikami dymu (nagłe podniesienie temperatury z czegoś musi wynikać), wilgotności czy otwarcia okien. Dzięki temu błyskawicznie generowane jest powiadomienie o sytuacji panującej w pokoju dziecka.
Zobacz też: Inteligentne rozwiązania dla domu – systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym >>
Fot. Choć mówiąc o inteligentnych systemach, zazwyczaj operuje się terminem „dom”, wiele rozwiązań z powodzeniem można zastosować także w mniejszych przestrzeniach. Inteligentne mieszkanie i pomysły na zautomatyzowanie go obejmują, oprócz oświetlenia i ogrzewania, również systemy rolet i zasłon w pokojach najmłodszych dzieci, umożliwiające drzemki w ciągu dnia w komfortowych warunkach.
Inteligentne systemy zarządzające domem bez wątpienia stoją na straży bezpieczeństwa i spokoju rodziców i dziecka w domu. Dodatkowo, suma wszystkich możliwości systemu przekłada się na konkretne oszczędności widoczne na comiesięcznych rachunkach. Jest jednak pewien warunek: instalacja powinna zostać zaprojektowana i wykonana przez specjalistów. W przeciwnym razie może czekać nas wiele zabawnych i nieco mniej zabawnych sytuacji, jak słynna już Kettlegate – historia fana nowych technologii – Marka Rittmana, opisana swego czasu na Twitterze. Przy użyciu inteligentnego czajnika iKettle, informatyk próbował zaparzyć herbatę, co finalnie udało się… po 11 godzinach. Sytuacje tego typu, choć prawdziwe, należy jednak traktować w kategorii żartu. Nie powinny one nikogo zniechęcać do posiadania inteligentnych sprzętów i domowych systemów, które w znakomitej większości funkcjonują bezawaryjnie, znacznie ułatwiając mieszkańcom ich codzienne funkcjonowanie.