Inteligentne budynki mieszkalne projektuje się od zera, ale nawet już istniejące, stare mieszkania można wyposażyć w wybrane systemy inteligentne, które dbają o bezpieczeństwo, pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną i ułatwiają domownikom codzienne życie. Na czym warto się skupić, planując inteligentne mieszkanie w bloku z lat osiemdziesiątych, siedemdziesiątych albo jeszcze starszym i czy da się to zrobić bez generalnego remontu z kuciem ścian włącznie?
Na szczęście można dziś skorzystać z bezprzewodowych systemów typu smart home, dzięki którym montaż całości jest szybki i nieinwazyjny, a przede wszystkim do zrealizowania praktycznie w każdym mieszkaniu. Jednym z takich uniwersalnych systemów jest F&Home Radio. Nie wszędzie da się wykorzystać wszystkie jego możliwości, ale jest on na tyle elastyczny, że można go swobodnie „kształtować”, dobierając określone funkcje zgodnie z indywidualnymi potrzebami domowników i ich warunkami lokalowymi. Dużą zaletą tego typu systemów jest również stosunkowo niewielki koszt (inteligentne mieszkanie bazujące na systemie bezprzewodowym to znacznie mniejszy wydatek, niż instalowanie systemu przewodowego) oraz fakt, że w przypadku ewentualnej zmiany mieszkania, system bezprzewodowy można po prostu… spakować i zabrać ze sobą do nowego.
Zobacz też: Inteligentne mieszkanie od zaraz – możliwości i koszty >>
Inteligentne mieszkanie w bloku – od czego zacząć
Ponieważ inteligentne systemy automatyki domowej mają zwykle charakter modułowy, można na początek zdecydować się tylko na część z potencjalnych udogodnień, a potem ewentualnie rozbudować instalację o kolejne funkcje. Unowocześniając w taki sposób stare mieszkanie, zazwyczaj większość użytkowników rozpoczyna od inteligentnego oświetlenia i inteligentnych gniazdek (tzw. smart plug) oraz zamontowania wybranych czujników. To opcje przydatne każdemu i w każdego rodzaju lokum.
Stare mieszkanie z inteligentnym oświetleniem
To możliwe, wygodne i przydatne. System inteligentnego oświetlenia nie ogranicza się bowiem – wbrew dość powszechnej i mylnej oczywiście opinii – do zaoferowania użytkownikowi możliwości włączania lampy za pomocą smarfona, gdy akurat nie chce mu się wstać z fotela lub opcji przyciemnienia światła w pomieszczeniu, kiedy chce zrobić nastrój. To znacznie więcej…
Dzięki odpowiednio skonfigurowanemu systemowi zarządzania oświetleniem i połączeniu go z czujnikami ruchu i zmierzchu, optymalizuje się zużycie prądu. Światła w mieszkaniu włączają się tylko tam i tylko wtedy, gdy są rzeczywiście potrzebne, a do tego odpada odwieczny problem z zapominaniem o wyłączaniu światła w łazience przez dzieci.
Inteligentne oświetlenie w mieszkaniu to nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Wstając w nocy do łazienki czy kuchni, można mieć automatycznie bezpiecznie oświetloną drogę, co jest wyjątkowo istotne na przykład w przypadku osób starszych, które dzięki temu unikają potencjalnych upadków czy urazów. Dodatkowo takie światło włączające się po wykryciu ruchu w nocy, może mieć minimalne natężenie, aby nie drażnić wzroku.
Zobacz też: Inteligentne rozwiązania w domu/mieszkaniu, które ułatwiają życie młodym rodzicom >>
Aspekt bezpieczeństwa to również kwestia symulacji za pomocą światła obecności domowników w pustym mieszkaniu podczas wakacji czy w innych okolicznościach. Zaplanowanie harmonogramu włączania się wybranych świateł o określonych porach dnia lub losowych godzinach z wybranego zakresu pozwala niekiedy skutecznie odstraszyć złodzieja i uchronić się przed rabunkiem.
Inteligentne gniazdka w starym mieszkaniu
To także jest realne, a do tego bardzo praktyczne. Pozwala optymalnie gospodarować energią elektryczną, czyni stare, wysłużone mieszkanie bardziej komfortowym i podnosi poziom bezpieczeństwa. Smart plug nie jest zbędnym luksusem i również można takie rozwiązanie zainstalować bezinwazyjnie – bez kucia ścian – za pomocą specjalnych nakładek na gniazdka elektryczne, którymi można zdalnie zarządzać dzięki odpowiedniej aplikacji mobilnej. Co to daje? Całkiem sporo korzyści!
Nie trzeba się już martwić na przykład o to, że w mieszkaniu zostało niewyłączone żelazko, bo można je wyłączyć będąc nawet poza domem – przy pomocy smartfona. Inteligentne gniazdko, jeśli podłącza się do niego lampę, może być również wykorzystane do symulacji obecności w mieszkaniu. Przydaje się również możliwość zdalnego włączenia niektórych urządzeń, aby tuż po powrocie do domu móc od razu cieszyć się pełnym komfortem (na przykład cieplnym, jeśli w grę wchodzi grzejnik elektryczny).
Mieszkanie stare, ale „czujne” i inteligentne
To, co na pewno warto wybrać z oferty inteligentnych rozwiązań do starego mieszkania w blokach, to wszelkiego typu czujniki: czujnik dymu do kuchni, chroniący przed ewentualnym pożarem, czujnik wilgoci do łazienki, aby nie zalać mieszkania swojego i sąsiadów, czujnik otwarcia drzwi i okien, by wiedzieć o „wizycie” nieproszonych gości…
Dzięki zintegrowaniu czujników z systemem inteligentnego zarządzania mieszkaniem, w razie niebezpiecznej sytuacji użytkownik jest informowany przez stosowną aplikację o zdarzeniu i ma szansę na nie błyskawicznie zareagować – nawet gdy jest daleko od domu.
***
To tylko kilka podstawowych pomysłów na „smart dom w starym mieszkaniu” w blokach. Więcej o możliwościach i korzyściach w artykule Zalety inteligentnego domu F&Home. Zachęcamy do lektury!