W sieci pojawia się coraz więcej porad dotyczących tego, jak oszczędzać na tych lub innych aspektach. Problem jednak polega na tym, że aby rzeczywiście zacząć realnie oszczędzać, trzeba najpierw odpowiednio zainwestować. W wielu przypadkach jednak okazuje się z czasem, że albo tych oszczędności w ogóle nie ma, albo też trzeba na nie czekać latami. W przypadku ogrzewania da się to zrobić o wiele szybciej, wygodniej i sprytniej. Rozwiązaniem jest inteligentne ogrzewanie domu w ramach koncepcji Smart Home.
Inteligentne ogrzewanie - efektywne oszczędzanie
Od systemu ogrzewania oczekujemy przede wszystkim niezawodności oraz oszczędności eksploatacyjnej. Coraz ważniejsza staje się również wygoda jego użytkowania. Jako, że cenimy sobie komfort, po nowoczesnej instalacji grzewczej spodziewamy się bezobsługowości i łatwego, intuicyjnego sterowania. Z tego też względu inteligentne ogrzewanie domu zyskuje z każdym rokiem coraz większą popularność.
Istnieje wiele sposobów na to, aby zmienić swoje mieszkanie w Smart Home. Jedną z podstawowych metod jest właśnie inteligentne ogrzewanie. Wdrożenie takiego systemu wcale nie jest ani szczególnie kosztowne, ani też skomplikowane. Niesie zaś ze sobą realne korzyści ekologiczne, użytkowe oraz finansowe.
Nie ulega wątpliwości, że w najbliższych latach ceny paliw energetycznych będą stale rosły. Ciężko nawet przewidzieć, na jakim poziomie będą w najbliższych sezonach grzewczych. Jednak według ekspertów, wystarczy obniżyć temperaturę w domu o 1 stopień Celsjusza, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o 6%. Siłą rzeczy obniżenie o 2 czy nawet 3 stopnie Celsjusza przyniesie jeszcze większe oszczędności. Jednak inteligentne sterowanie grzejnikami pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej, ponieważ umożliwia ich wyłączenie, gdy te nie są potrzebne. W efekcie inwestycja w inteligentne ogrzewanie może zwrócić się już po dwóch, trzech sezonach grzewczych.
Modułowy system inteligentnego sterowania ogrzewaniem
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem https://fhome.pl/funkcjonalnosci/sterowanie-ogrzewaniem/ to zaawansowany technologicznie system, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród właścicieli mieszkań, jak i użytkowników domów jednorodzinnych. Taki system wykorzystuje kilka podstawowych akcesoriów, jak np. termostaty, przekaźniki czy moduły sterowania. Co więcej, smart dom ogrzewanie to system najczęściej modułowy, który pozwala użytkownikowi na jego pełne dostosowanie do swoich potrzeb i wymagań, co z kolei zapewnia pełen komfort użytkowy.
Dzięki modułowej budowie możliwe jest inteligentne utrzymywanie zadanej temperatury pokojowej oraz sterowanie temperaturą kotła CO, a także ustawieniami CWU. System daje również możliwość zmiany zadanej temperatury kotła na podstawie temperatury zewnętrznej, a także może posiadać sterowanie pogodowe. Wszystko to przekłada się nie tylko na wygodę użytkowania, ale również wpływa na wymierne oszczędności.
Domowa temperatura pod pełną kontrolą
Systemy inteligentnego budynku komunikują się poprzez sieć WiFi, dzięki czemu sterowanie ogrzewaniem jest możliwe za pośrednictwem smartfonu lub tabletu. Dzięki dedykowanej aplikacji można:
- sprawdzić bieżącą temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach
- dostosować aktualną temperaturę do wymagań z dowolnego miejsca
- zaprogramować inną temperaturę dla każdego z pomieszczeń
- przełączyć cały system grzewczy w tryb oszczędny (np. tryb letni, tryb urlopu itp.)
- skontrolować ilość zużytej energii
Poprzez moduł WiFi, smartfon i aplikację można zdalnie wpływać na to, o której godzinie nastąpi obniżenie lub podwyższenie temperatury. Dzięki temu licznik nie będzie bił tak szybko, np. wówczas, gdy nikogo nie ma w domu i temperatura może być niższa. Inteligentne sterowanie grzejnikami pozwala zaprogramować urządzenia tak, aby włączyły się na kilkanaście minut przed powrotem domowników, co sprawi, że nie będą oni początkowo zmuszeni do przebywania w wychłodzonych pomieszczeniach.
Potencjał energooszczędny, który warto wykorzystać
Niezależnie o tego, jakie źródło ciepła sterowane jest przez automatykę grzewczą, produkuje ono wyłącznie tyle ciepła, ile realnie potrzeba do utrzymania temperatury zadanej przez użytkownika. Nie dochodzi do przegrzania wnętrz czy do ich wyziębienia, po którym konieczne jest zużycie jeszcze większej ilości energii, aby przywrócić komfortowy mikroklimat temperaturowy. Oczywiście, inteligentne sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu nie ma żadnego wpływu na ceny paliwa grzewczego, jednak skutecznie i efektywnie pilnuje jego poboru. Dzięki temu koszty ogrzewania są mniejsze bez względu na to, jakim rodzajem opału ogrzewany jest dom. Należy pamiętać, że mniej paliwa grzewczego zużywa się, gdy w budynku utrzymywana jest stała temperatura.
W najbliższych miesiącach, a może i latach, sektor grzewczy nie uniknie dotkliwych podwyżek. Analitycy rynku ostrzegają również przed wzrostem cen energii elektrycznej. Koszty eksploatacyjne budynków będą zatem rosły. Aby możliwie jak najmniej dotkliwie odczuć te cenowe zmiany, powinniśmy zacząć oszczędzać energię we własnym zakresie. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem w naszym domu to już nie luksus, ale konieczność.